SEO optimizācija un kā to paveikt, izmantojot Mozello
SEO jeb meklētājprogrammu optimizācija ir darbības, kas tiek veiktas ar nolūku panākt, lai Google un citu meklētāju rezultātos kāda mājaslapa parādītos pēc iespējas augstāk. Kādēļ tas ir tik svarīgi? Tādēļ, ka Tu vēlies, lai cilvēki, meklējot ar Tavu uzņēmējdarbības jomu saistītus atslēgas vārdus, atrod tieši Tavu mājaslapu.
Vienkārši izsakoties, SEO (search engine optimization) ir veids, kā pateikt Googlei: "Hei! Ja cilvēki meklē X, lūdzu, meklēšanas rezultātos parādi manu mājaslapu!". To var panākt, stratēģiski izvietojot Tavam uzņēmumam svarīgus atslēgas vārdus galvenajās Tavas lapas zonās. Šajā rakstā parādīsim, tieši kur un kā.
SEO Tavam biznesam var palīdzēt:
- Kļūt redzamam un atrodamam
- Piesaistīt augstas kvalitātes apmeklētājus mājaslapai vai interneta veikalam
- Paaugstināt zīmola uzticamību
- Piedāvāt labāku lietotāja pieredzi
- Ietaupīt naudu uz maksas reklāmām
Šajā vienkāršajā un praktiskajā pamācībā apskatīsim, kā visefektīvāk izmantot Mozello piedāvātās SEO iespējas.
1. padoms – norādi efektīvus virsrakstu tagus un meta aprakstus
Virsrakstu tagi (TITLE marķieris) un meta apraksti (META description marķieris) ir tas lapas saturs, kas parasti parādās meklēšanas rezultātos:
Savā Mozello lapā sadaļu meta laukus vari atrast, dodoties uz Sadaļas → izvēloties lapu, ko vēlies labot → klikšķinot uz Papildus parametri.
Iesakām visām sadaļām izveidot pievilcīgus, specifiskus virsrakstu tagus un meta aprakstus, jo tas palīdzēs lapai augstāk ierindoties meklēšanas rezultātos, kā arī piesaistīt vairāk apmeklētājus.
Ieteikumi labu title marķieru izvēlei:
- Svarīgi – iekļauj svarīgākos galvenos atslēgas vārdus, pēc kuriem šo lapu meklētāji atradīs, piemēram, "ēdienkarte"
- Centieties virsraksta tagu veidot tā, lai tas nepārsniegtu 60 rakstzīmes. Garākus tagus Google saīsinās
- Ja iespējams, iekļauj sava zīmola nosaukumu – tas nodrošina atpazīstamību
- Veido intriģējošus virsrakstu tagus, uz kuriem cilvēki vēlēsies noklikšķināt
- Piemērs: Bruno's Pizza ēdienkarte – pasūti sev gardu picu jau tūlīt
Ieteikumi labu meta aprakstu izveidei:
- Svarīgi – veido aicinošus aprakstus, uz kuriem cilvēki vēlēsies noklikšķināt
- Iekļauj galvenos atslēgas vārdus, pēc kuriem šo lapu meklētāji atradīs, piemēram, "ēdienkarte".
- Centies virsraksta tagus veidot tā, lai tie nepārsniegtu 160 rakstzīmes. Garākus tagus Google saīsinās.
- Ja iespējams, iekļauj sava zīmola nosaukumu – tas nodrošina atpazīstamību
- Piemērs: Aplūko Bruno's Pizza ēdienkarti – piedāvājam visa veida picas, un tās visas ir garšīgas – gaļas, vegānu, jūras velšu. Mums ir tieši tas, ko Tu vēlies.
2. padoms – veido saturīgas sadaļu adreses
Turpat, zem Sadaļas atradīsi arī lauciņu Sadaļas adrese:
Sadaļas adrese ir tā, kas parādīsies adreses URL joslā, kad lietotāji pārslēgsies starp Tavas mājaslapas sadaļām, piemēram, brunospizza.lv/edienkarte/pica-margarita.
Atslēgas vārda ievietošana sadaļas adresē palīdzēs divējādi:
- Tas uzlabo SEO, meklētājprogrammai atvieglojot orientēšanos Tavā lapā un palīdzot labāk izprast tās uzbūvi
- Tas ļaus apmeklētājiem vieglāk un saprotamāk orientēties lapā
Mūsu piemērā ar picērijas ēdienkartes lapu ideālā sadaļas adrese būtu /picerijas-edienkarte. Ja esi santehniķis un vēlies piedāvāt savus pakalpojumus, labs variants varētu būt /santehnika-pakalpojumi, utt.
Svarīgi: Izvēlies sadaļas adresi brīdī, kad lapa tiek veidota un pēc tam to vairs nekad nemaini, jo, mainot esošas lapas sadaļas, adresi Tu padari veco adresi nederīgu visur tur, kur tā parādās, kā arī zaudē iepriekšējo reitingu šai lapai.
3. padoms – izmanto atslēgas vārdus mājaslapas saturā
Meklētājprogrammas mērķis ir parādīt meklējumam atbilstošākos rezultātus. Tātad, ja kāds meklē atslēgas vārdus "labākā pica Cēsīs", bet Tu savā lapā šādus vārdus iekļāvis neesi, Tavu lapu meklētājs, visticamāk, neuzrādīs.
Ir svarīgi pārliecināties, ka katrā savas mājaslapas sadaļā esi iekļāvis tādus atslēgas vārdus, pie kuriem Tu vēlies, lai atrod Tavu lapu. Šie atslēgas vārdi pēc iespējas jāizmanto nosaukumos, aprakstos un tekstā.
Piemērs:
Kāda mājaslapā sākotnēji ievietoja šādu tekstu:
- Pacel uzņēmuma latiņu
- Sasniedz jaunus augstumus, ieviešot mūsu pakalpojumus un programmatūru
Bet neviens visticamāk nemeklēs pēc atslēgas vārdiem, kas bija lietoti oriģinālajā tekstā. Cilvēki, kas meklēs daudz vienkāršākas frāzes, piemēram, "kā attīstīt savu biznesu", "kā uzlabot biznesa rezultātus" vai "programmatūra biznesam", tādēļ būtiski ir tekstā iekļaut tieši šos atslēgas vārdus.
Piezīme: piesargies no vēlmes pārspīlēt un katru teikumu pārbāzt ar atslēgas vārdiem – Google sapratīs, ka centies to apspēlēt, un par sodu ierindos Tavu lapu zemāk vai vispār izņems no rezultātu saraksta. Centies katrā lapā 2 – 3 reizes pieminēt svarīgākos atslēgas vārdus tā, lai teksts izklausītos dabiski un nebaidies lietot dažādus locījumus, jo meklētājs pārsvarā saprot vārdu un frāžu locījumus un sinonīmus.
4. padoms – izmanto virsrakstus un formatējumu
Google patīk, ka mājaslapas ir labi strukturētas, un par to tiek piešķirti papildu SEO punkti. Kādēļ? Jo labi strukturētas mājaslapas ir vieglāk lasīt gan cilvēkam gan meklētājam.
Bet ko īsti nozīmē "labi strukturēta" lapa? Galvenokārt to, ka Tu izmanto virsrakstus un formatējumu, lai katrā lapā nošķirtu dažādas satura sadaļas.
Formatēšanas opcijas parādīsies, kad savā lapā noklikšķināsi uz kāda teksta lauciņa.
Formatē katru lapu, iestatot atbilstošu teksta veidu – ja tas ir galvenais virsraksts, izmanto Virsraksts 1; ja tas ir apakšvirsraksts – izvēlies Virsraksts 2 utt.; ja tā ir vienkārša teksta rindkopa, lieto Parasta rindkopa utt. Neaizmirsti šos principus izmantot, veidojot ierakstus blogā un cita veida saturu!
Nereti satura veidotāji, lai izveidotu virsrakstus, vienkārši palielina teksta izmēru un nomaina stilu, bet tā ir kļūda, jo tas nepalīdz uzlabot Tavas lapas reitingu – Google uzskatīs to par vienu milzīgu teksta blāķi. Sistēmas piedāvātie virsrakstu formatējumi ne tikai vizuāli palielina tekstu, bet arī norāda meklētājam, ka tas ir virsraksts un to, cik svarīgs virsraksts tas ir. Virsraksts 1 - nozīmē, ka tas ir lielais virsraksts un tāpēc ir vissvarīgākais no virsrakstu veidiem. 2 un 3 ir apakšvirsraksti un tāpēc tie būtu jālieto atbilstoši un pēc vajadzības.
Svarīgi - centies virsrakstos iekļaut dažus būtiskākos atslēgas vārdus, taču nepārsātini visus virsrakstus ar atslēgas vārdiem, jo tas var sagādāt sodu par pārlieku optimizēšanu. Virsrakstiem ir jābūt tematiski atbilstošiem un viegli lasāmiem.
5. padoms – veido saturīgus attēlu nosaukumus (alt teksti)
Ievietojot savā mājaslapā attēlu, noklikšķini uz tā, atverot rīkjoslu. Tālāk noklikšķini uz Attēla īpašības (uzgriežņatslēgas ikona), lai atvērtu iestatījumus, kur atradīsi alt teksts lodziņu:
Attēla alt teksts ir apraksts, kas parādīsies attēla vietā, ja, piemēram, bildīti neizdodas ielādēt. Tomēr tas nav vienīgais mērķis. Piemēram, apmeklētājiem ar redzes traucējumiem, kuri izmanto kādu teksta izrunāšanas tehnoloģiju, alt teksti palīdz paskaidrot attēla nozīmi.
Turklāt tie arī izskaidro teksta saturu Googlei, divos veidos palīdzot iegūt SEO punktus:
- Ievietojot alt tekstu, Tu nodrošini labāku lietotāja pieredzi, un Google to novērtē.
- Alt tekstam pievienojot atslēgas vārdus, Tu Googlei dari zināmu, ka šajā lapā ir ievietots atbilstošs vizuālais materiāls.
Attēla nosaukumam būtu jābūt īsam attēla satura aprakstam, piemēram, picērijas ēdienkartes gadījumā labs alt teksts varētu būt "uz tāfeles uzrakstīta picērijas ēdienkarte" – tas ir precīzs, informatīvs apraksts, turklāt tajā iekļauti galvenie atslēgas vārdi.
6. padoms – loģiskas veikala kategorijas un produktu saites
Šī informācija attiecas uz tiem, kas uztur produktu katalogu – process ir līdzīgs kā ar sadaļu adresēm, kas jau tika pieminētas augstāk.
Piezīme: šobrīd Mozello automātiski cenšas ģenerēt SEO-draudzīgas saites visām jaunajām veikalu kategorijām un produktiem, izmantojot kategorijas vai produkta nosaukumu.
Tomēr, ja Tev ir kāda vecāka lapa, kurai nepieciešama optimizācija, dodies uz Kataloga pārvaldnieku, novieto peli virs kategorijas, kuru vēlies labot, un uzklikšķini uz zīmuļa ikonas:
Tagad Tev atliek vien izdomāt piemērotu kategorijas saites nosaukumu. Mūsu piemērā izmantojām "sieviešu" rokas pulksteņu kategoriju pulksteņu veikalā, kur laba kategorijas saite varētu būt "sieviesu-rokas-pulksteni".
To pašu var izdarīt atsevišķiem produktiem, dodoties uz produkta lapu, izvēloties Papildus parametri un paritinot uz leju līdz lauciņam Produkta lapas saite.
Kā jau minējām – šobrīd, pievienojot jaunus produktus, SEO-draudzīgas sadaļu saites tiek izveidotas automātiski un Tev nebūs lieki par to jāuztraucas, ja vien nevēlēsies ko īpaši pielāgot.
7. padoms – uzlabo SEO, rakstot blogu
Vēl viena aktivitāte, kas palīdz paaugstināt SEO reitingu, ir blogošana. Bloga burvība slēpjas tajā, ka tas paplašina Tavas lapas saturu, kas savukārt palielina to atslēgas vārdu skaitu, pēc kuriem Tavu uzņēmumu atrod Google.
Piemēram, ja Tev pieder santehnikas bizness, vērtīgi būtu publicēt pāris "dari pats" rakstus, piemēram, "Kā salabot pilošu krānu" vai "Kā iztīrīt caurules ar instrumentiem, kas pieejami mājās".
Šādi Tu ne vien piesaisti cilvēkus, kuriem nepieciešami santehniķa pakalpojumi, bet arī tos, kas gribētu ar tiem tikt galā paši. Un... iespēja, ka viņi saviem spēkiem agri vai vēlu netiks galā, ir diezgan liela – kaut kas neizbēgami noies greizi, nebūs pieejami īstie instrumenti vai atgadīsies kas cits, un tobrīd šie cilvēki jau būs atvēruši Tavu lapu, kurā Tu piedāvā atrisināt visas viņu problēmas.
Citiem vārdiem sakot, rakstot blogu, Tu nodrošini vēl vienu veidu, kā potenciālajiem klientiem atrast Tavu biznesu un pakalpojumus, ko piedāvā. Radot kvalitatīvu saturu, Tu vari uzlabot sava uzņēmuma uzticamību un paplašināt klientu loku.
Neaizmirsti arī blogam izmantot visas tās pašas SEO stratēģijas, kuras izmantoji mājaslapai – pievieno atslēgas vārdus, formatē saturu, attēliem pievieno alt tekstu. Šajā ceļvedī esam pastāstījuši vairāk par to, kādēļ ir svarīgi uzturēt blogu, kā sākt, kā izdomāt tēmas un kā blogot efektīvi.
8. padoms – veic off-site SEO jeb optimizāciju ārpus mājaslapas
Viss, ko līdz šim apspriedām, attiecas uz tā saukto on-site SEO jeb darbiem, kas veicami Tavas Mozello lapas ietvaros, lai uzlabotu tās reitingu meklētājprogrammu rezultātos. Tomēr tā ir tikai puse no darba.
Noslēdzot šo ceļvedi, īsi pieskarsimies arī off-site SEO – tas attiecas uz lietām, kas arī palīdz tavam SEO reitingam, bet kuras notiek ārpus Tavas lapas.
Pati būtiskākā ārpus lapas optimizācijas taktika ir ienākošo saišu (backlink) veidošana uz Tavu lapu. Īsumā – Google apskata, cik daudz un kādas kvalitātes saites no citām mājaslapām ved uz Tavu lapu, lai novērtētu, kādu reitingu piešķirt Tavai lapai. Vienkārši sakot, jo vairāk citās lapās iekļautas saites, kas ved uz Tavējo, jo uzticamāka Tava mājaslapa izskatās Google un citu meklētāju acīs, tādēļ meklēšanas rezultātos tā tiks parādīta augstāk. Pie kam, jo populārāka lapa publicēs Tavu saiti, jo lielāks efekts. Savukārt no saitēm mazpazīstamos un nepopulāros resursos SEO efekts būs minimāls.
Šīs saites izveidot var dažādos veidos – publicējot rakstus citās lapās viesautora statusā, dibinot partnerattiecības utt. – Tavs galvenais mērķis ir panākt to, ka citās lapās tiek ievietotas saites uz Tavu mājaslapu.
Piemēram, ja vēlamies nodrošināt, ka internetā ir atrodamas saites uz mūsu picēriju, varam piedāvāt sadarbību kādam ēdiena blogerim, piedāvājot vienu no mūsu īpašajām, slepenajām receptēm apmaiņā pret to, ka viņi rakstā ar šo recepti publicē arī linku uz mūsu lapu.
Šādām ienākošajām saitēm ir ļoti liela nozīme dabiskā apmeklētāju pieplūduma audzēšanai, bet, pirms pievērsies šai lietai, pārliecinies, ka esi parūpējies par visiem on-site SEO darbiem, kas veicami pašas lapas ietvaros!
Noslēgumā – darāmo darbu saraksts
Pamata uzdevumi, kas jāveic, lai uzlabotu Tavas lapas SEO:
- Pievieno virsrakstu tagus un meta aprakstus visām mājaslapas sadaļām
- Jaunām lapām veido atbilstošas sadaļu adreses
- Viscaur mājaslapas saturā iesaisti atbilstošos atslēgas vārdus
- Formatē saturu
- Atjaunini attēlu nosaukumus
- Ja nepieciešams, pārskati veikala kategoriju un produktu saites
Ja vēlies vēl vairāk uzlabot lapas SEO reitingu:
- Izveido blogu
- Veic off-site SEO jeb optimizāciju ārpus mājaslapas
Kad tiksi galā ar visu iepriekš minēto, Tu varēsi būt drošs, ka Tev jau ir spēcīgs SEO pamats, kas palīdzēs piesaistīt apmeklētāju plūsmu Tavai lapai, bet Tavam biznesam – augt.
Ja rodas kādi jautājumi vai nepieciešama palīdzība, droši izmanto Mozello klientu servisu.