Ko darīt, ja vēlies uzsākt biznesu, bet baidies no „papīru darbiem”?
VID. EDS. PVD. UR. PVN. PNA... Vai, ieraugot šos saīsinājumus, Tevi pārņem vēlme mest plinti krūmos? Tu neesi vienīgais. „Papīru lietas” daudziem topošajiem un jaunajiem uzņēmējiem šķiet biedējošas un nesaprotamas. It īpaši tādēļ, ka tas, kā reizēm medijos runā par dažiem no pieminētajiem saīsinājumiem, nemaz nav iedrošinoši. Mēs gribam Tev parādīt, ka velns nav tik melns kā to mālē – tāpat kā Tu savulaik iemācījies matemātiku, svešvalodu un dambreti, tagad Tu spēj iemācīties, kā izveidot biznesu atbilstoši likumiem un kļūt par godīgu nodokļu maksātāju. Izmanto šos padomus!
Nebaidies, jautā pēc padoma.
Tu vēlies strādāt par fotogrāfu, bet nezini – dibināt firmu vai strādāt individuāli? Tu gribi piedalīties amatnieku tirdziņā, bet organizators Tev prasa rekvizītus tirdzniecības līguma sagatavošanai, un Tev nav ne jausmas, kas tie ir...
Ja esi ticis līdz punktam, kad biznesa ideja ir gatava, bet nezini, kā to oficiāli noformēt, nesatraucies un nesteidzies. Velti laiku izpētei:
- draugu un paziņu aptaujāšanai, kuriem jau ir savs bizness;
- interneta resursu izpētei (Tev var noderēt „Swedbank” saimnieciskās darbības formas izvēles palīgs);
- literatūras izlasīšanai (vērtīgas un viegli saprotamas ir Ingunas Leibus grāmatas, piemēram, 2016. gadā izdotā „Pirmie soļi komercdarbībā: darbības uzsākšana, grāmatvedība un nodokļi”);
- konsultācijai Valsts ieņēmumu dienestā – vari to darīt gan klātienē, gan zvanot vai sūtot e-pasta vēstuli (kontaktinformāciju meklē šeit);
- konsultācijai Uzņēmumu reģistrā (kontaktinformācija šeit);
- sarunai ar grāmatvedi (vislabāk ar vairākiem – tāpat kā katram cilvēkam ir savs frizieris vai zobārsts, tāpat arī jāatrod īstais grāmatvedis).
Ko jautāt, ja nezini, ko jautāt?
Tikšanās datums ar speciālistu norunāts? Bet ko tad īsti jautāt, ja pašam nav nekādu priekšzināšanu?
Pirms tikšanās ar speciālistu, sagatavo šādu informāciju:
- ar ko plāno nodarboties;
- kur savu produktu vai pakalpojumu piedāvāsi: veikalos, tirdziņos, pēc pasūtījuma, internetā;
- cik liels ir plānotais mēneša apgrozījums (ienākumi un izdevumi);
- kur un kādus ražošanas materiālus pirksi, kādus pakalpojumus apmaksāsi (elektrība, internets utt.);
- ziņas par apgādībā esošām personām;
- ziņas par nodokļu parādiem, ja tādi ir bijuši;
- vai esi darba attiecībās.
Ņemot vērā Tevis sniegto informāciju, lūdz grāmatvedim noteikt, kura no uzņēmējdarbības formām Tev būtu vispiemērotākā, kādi nodokļi būs jāmaksā un kādi grāmatvedības pasākumi ik mēnesi jāveic.
Vai zināji, ka, piemēram, personas, kas nav algas nodokļa maksātājas, un pensionāri var maksāt samazinātu patentmaksu par savu saimniecisko darbību?
Dibināt firmu vai darboties privāti?
Dibināt uzņēmumu (piemēram, SIA) jeb strādāt individuāli kā pašnodarbinātajam? Ar savu biznesu var nodarboties abos gadījumos, un katrai formai ir savi plusi un mīnusi. Vēl ir arī trešais variants - Individuālais Komersants (IK), kas ir pašnodarbinātajam līdzīga uzņēmējdarbības forma, taču ar uzņēmumu reģistrā ierakstītu firmas nosaukumu un reģistrācijas numuru, kā arī iespēju algot darbiniekus.
Tātad, populārākie varianti:
- Pašnodarbinātais - tu strādā privāti, reģistrējies VID un maksā nodokļus.
- IK - Tu strādā kā fiziska persona, taču Tev ir firmas nosaukums un reģistrācijas numurs, par uzņēmuma parādiem atbildi ar visu savu mantu.
- SIA - Tev ir uzņēmums, kas ir atsevišķa juridiskā persona ar firmas nosaukumu, reģistrācijas numuru un nošķirtu atbildību.
Pašnodarbinātā plusi:
- Vienkārša grāmatvedība;
- Ja neko nepelni, neveidojas nekādas izmaksas.
Pašnodarbinātā mīnusi:
- Nav firmas nosaukums (taču, reģistrējot IK, to var iegūt);
- Dēļ samazinātas kredibilitātes, nav piemērots sadarbībai ar biznesa klientiem;
- Atbildība par uzņēmējdarbības parādiem ar visu savu mantu.
SIA plusi:
- Reģistrēts firmas nosaukums UR, kuru nepieciešamības gadījumā var patentēt);
- Statūti, kuros balstās biznesa koncepts;
- Firma ir juridiska persona (tas ir svarīgi, ja vēlies piedalīties iepirkumu konkursos, iegādāties preces vairumā utt.);
- Firmai var būt vairāki īpašnieki;
- Par visām saistībām Tu atbildi tikai ar SIA mantu nevis personīgo;
- Lielāka kredibilitāte un iespējas strādājot ar juridiskām personām. Korporatīvie partneri un klienti labprātāk uzticēsies SIA “Paklāju tīrīšana”, nekā Jānim Kalniņam, kurš piedāvās līdzīgu pakalpojumu. Iemesls – SIA liecina par tālejošiem un nopietniem biznesa plāniem.
SIA mīnusi:
- Sarežģītāks dibināšanas process (taču joprojām izdarāms).
- Lielākas uzturēšanas izmaksas, ja daļu no laika netiek veikta saimnieciskā darbība (grāmatvedība jāveic un atskaites jāiesniedz tāpat).
- Grāmatvedība SIA ir ievērojami sarežģītāka nekā pašnodarbinātajiem, kuri var kārtot grāmatvedību paši vienkāršā ieraksta sistēmā.
Sīkāk par dažādām uzņēmējdarbības formām un to atšķirībām lasi LIAA sagatavotajā materiālā.
Ja izlem par labu kļūšanai par pašnodarbināto, Tev varētu rasties pārdomas par grāmatvedības darbiem – veikt tos pašam vai uzticēt profesionālim? Izvēloties grāmatveža pakalpojumus, ir šādas priekšrocības:
- Tu vari koncentrēties uz biznesa attīstību, nevis sēdēt pie atskaitēm;
- Grāmatvedis strādā ātrāk, jo tas, ko Tu mācies no jauna, ir viņa ikdiena;
- Grāmatvedis pārzina aktualitātes, likumus un paņēmienus, kas atvieglo darbu.
Uzņēmuma dibināšanas un grāmatvedības izmaksas
Paša spēkiem - bez maksas
Naudas trūkums ir viena no populārākajām atrunām. Reģistrēties VID par nodokļu maksātāju un veikt pašnodarbinātā grāmatvedību var iemācīties ikviens. Tāpat, uzņēmuma reģistrācija ir paveicama paša spēkiem.
Izmantojot profesionālus pakalpojumus - ātrāk un ērtāk
No otras puses, ieguldot nelielu summu, Tu vari aiztaupīt laiku un satraukumus. Šobrīd cenas par birokrātiskajiem pakalpojumiem ir aptuveni šādas:
- Uzņēmuma dibināšana - no 30 - 50 eiro
- Grāmatvedības kārtošana pašnodarbinātajiem - no 30 - 50 eiro mēnesī
- Grāmatvedības kārtošana uzņēmumiem - no 50 - 70 eiro mēnesī (sākoties aktīvai darbībai šis skaitlis gan noteikti pieaugs)
Šodien ir lieliska diena, lai uzsāktu ko jaunu!
Atceries – birokrātija un „papīru darbi” izskatās mulsinoši tikai pa gabalu. Ja Tev ir motivācija uzsākt oficiālu uzņēmējdarbību, sāc ievākt informāciju un doties uz savu mērķi jau šodien!